PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=511}

Chungking Express

Chung hing sam lam
7,9 18 822
oceny
7,9 10 1 18822
8,3 22
oceny krytyków
Chungking Express
powrót do forum filmu Chungking Express

Powinienem był obejrzeć ten film przed 'Upadłymi aniołami'. Obydwa filmy łączy nie tylko fakt, że Takeshi Kaneshiro gra w nich postać o tym samym nazwisku, która w 'CE' ma obsesję na punkcie przeterminowanych ananasów, a w 'Aniołach' na skutek ich wcześniejszego zjedzenia jest niemową. Filmy łącze także sama tematyka: miłość, samotność, pragnienia i marzenia, z tym że w 'Expressie' temat został potraktowany nieco optymistyczniej niż później w 'Aniołach'. Generalnie jednak chodzi o to samo: życiowe zagubienie, ocieranie się o siebie w wielkim mieście, próba realizacji swoich pragnień. Ten film jest jednak spokojniejszy i w moim odczuciu stanowi dopiero wprowadzenie w świat jaki Kar-Wai pokazuje w swoim kolejnym filmie. A tamten (świat) jest o wiele brutalniejszy. 'Anioły' chyba bardziej mnie chwyciły swoją feerią barw, cudnymi zdjęciami Doyle'a, urywanym montażem czy żwawym tempem. 'CE' również zawiera te elementy - w końcu to kwintesencja filmów Kar-Waia - ale są one jakby bardziej stonowane. Zdjęcia, zwłaszcza w drugiej części, są często statyczne, muzyka ogranicza się do czterech-pięciu utworów, z czego dwa powtarzają się parokrotnie. Nie jest to jednak zarzut, bo narracja jest poprowadzona tak płynnie, a sama historia przepełniona do tego stopnia filmową magią, że nie zauważa się upływającego czasu, a 'CE' wręcz nie wypada rozpatrywać w kategoriach lepszy/gorszy od 'Upadłuch aniołów'. Wcześniej taki magiczny filmowy świat jak w filmach Kar-Waia widziałem chyba tylko w 'Amelii', choć to zupełnie inne kino. Ech, gdyby każdy film wywoływał we mnie tyle pozytywnych odczuć... :)

użytkownik usunięty
eon_blue

Dzieki Tobie obejrzałem najpierw Chungking Express, a później Upadłe anioły choć wydawało się to pozornie nieistotne. Podpisuje się pod tym, że filmy są świetne i cieszę się, że są osoby, którzy dostrzegają tą magię! Niestety nie otaczają mnie ludzie, których takie filmy interesują...
Jestem jeszcze ciągle pod ogromnym wrażeniem i nie będę idiotycznie zachwalał bo zabrzmiałoby to niezwykle konwencjonalnie a te filmy z pewnością takie nie są. Po prostu zaufajcie i obejrzyjcie! To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają kino!
Chungking Express - moja ocena 10/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones